Astronomia geodezyjna?
Geodezja posiada tyle odmian i rodzajów, że ciężko czasami po samej nazwie domyśleć się czym dany dział się zajmuje. Mamy np. astronomia geodezyjna, albo teledetekcja. To wszystko zawiera się w głównym dziale geodezji, którą dzielimy na wyższą i niższą. I jak sama nazwa wskazuje ta niższa jest prostsza i zajmuje się bardziej przyziemnymi pomiarami i wyliczeniami.
Co do geodezji wyższej to tutaj już bierze się pod uwagę np. kulistość Ziemi, co dla szarego zjadacza chleba wydaje się bardzo trudne do obliczenia, to dla wykształconego geodety jest pestką.
Mamy również geodezje leśną, rolną, górniczą...
Jakich urządzeń używają geodeci?
Geodeci korzystają w swojej pracy z wielu skomplikowanych urządzeń pomiarowych. To z jakich konkretnie zależy już od samego geodety oraz budżetu jego firmy, w której jest zatrudniony. Wszelkie dalmierze, nie ważne, czy elektroniczne, czy optyczne mają jedną wspólną cechę: mierzą odległości i katy.
Tachimetr to kolejne urządzenie wykorzystywane w geodezji. Większość z tych urządzeń stawia się na trójnogach, aby stały jak najstabilniej w trakcie pomiarów. Bez tego pomiary byłby sfałszowane i nieprawidłowe, a mapki na ich podstawie, błędne.
O średnim wykształceniu
Technikum o kierunku geodeta to jeden z powtarzających się kierunków w wielu szkołach budowlanych. Jednak czy taka nauka ma sens, przecież to tylko wykształcenie techniczne, czyli średnie. Oczywiście, że ma!
Technikum geodezyjne świetnie przygotowuje potencjalnego geodetę do późniejszej edukacji w tym zawodzie, a jako technik może się zatrudnić na stanowisku młodszego geodety w każdej firmie geodezyjnej. Co umożliwia rozwój kariery w tym zawodzie, później wystarczy tylko pozdawać państwowe egzaminy na różne uprawnienia, oraz ukończyć studia i można być w pełni wykwalifikowanym geodetą.