Przy dobrze wykonanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej dom nie powinien mieć żadnych problemów z niszczejącym tynkiem czy grzybem. Dlatego jest kluczową sprawą i nie należy jej zlecić byle komu.
Dostępność serwisu wentylacyjnego
Według zasad bhp każdy system wentylacyjny powinien być, co jakiś czas, sprawdzany, ponieważ niesprawny system wentylacyjny może stać się przyczyną bardzo poważnych problemów, a nawet zagrażać zdrowiu osób mieszkających w domu lub bloku mieszkalnym. W domach i mieszkaniach można też zakładać czujniki wentylacyjne, czyli tzw. czujniki dymu i czadu, które włączą się, kiedy pomieszczenia zostaną zadymione lub zacznie się do nich ulatniać gaz. Jeżeli takie czujniki zaczną dawać ostrzegawcze sygnały albo mieszkańcy sami zauważą jakieś niebezpieczne symptomy, powinni od razu zadzwonić po straż pożarną lub przynajmniej zamówić przyjazd serwisu wentylacyjnego. Może on pojawić się w takim budynku mieszkalnym nawet w ciągu kilku minut.
Użytkowanie kratek wentylacyjnych
Wykonaniem projektu wentylacji zajmują się specjaliści z zakresu montażu systemów wentylacyjnych, wykonawcy projektu całego budynku lub po prostu budowlańcy stawiający kolejny dom lub blok mieszkalny. Jednym z zadań wykonywanych w czasie instalowania systemu wentylacyjnego jest montaż kratek wentylacyjnych. Miejsca montażu takich kratek również są dokładnie określone w planie wentylacji. Natomiast użytkownicy kratek wentylacyjnych uczulani są na to, żeby tych kratek nie zatykać, ponieważ w ten sposób narażają się na niebezpieczeństwo zaczadzenia. Z tego samego powodu powinni pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądu i czyszczeniu domowej wentylacji. Przeprowadzanie takich czynności jest szczególnie zalecane po okresie zimowym w domach ogrzewanych przy pomocy pieca węglowego.
Jakie są rodzaje wentylacji? Cytat z Wikipedii
naturalna - wymiana powietrza przy wykorzystaniu przeciągu
grawitacyjna - wymiana powietrza wykorzystująca różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy (np. okna, kratki nawiewne sterowane higroskopijnie) albo nieszczelności w obudowie budynku
mechaniczna - sterowana wymiana powietrza
hybrydowa - kombinacja wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej stosowanych w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze i warunków pogodowych (różnicy gęstości powietrza wywiewanego i otoczenia)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylacja